Cummins 4BTA3.9-GM65 65kw boat auxilliary engine
Mærke / model
Mascus ID
2B0847F2
Bruttovægt
350 kg
Transportmål (LxBxH)
860 x 540 x 980 mm
Motorydelse
65 kW (88.4 hk)
1800
Tilstandsoplysninger/Garanti
1year
Øvrige oplysninger
Cummins 4BTA3.9-GM65 – Original from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC), Cummins Joint Venture Plant since 1986, 50% shareholding by Cummins USA. Available for Cummins 4BTA3.9-GM65 marine generator with CCS/IMO certificate. Complete Cummins marine auxiliary engine with sea water pump & heat exchanger. If used on vessel board, optional for radiator and fan cooling system. Available for Marine power pack, Marine Gearbox, Propeller, Shaft, etc.. Model: 4BTA3.9-GM65 Type: 4 Cylinders in Line Displacement: 3.9 L Bore * Stroke: 102 * 120 Net Weight (with flywheel & alternator): 350 Kg Overall Dimension: 867mm*544mm*988mm Rated Power/Speed: 65 kW/88HP @ 1800 rpm Standby Power: 72 kW/96HP @ 1800 rpm Low Idle Speed: 950-1050 rpm Fuel Consumption (Running Speed): ≤ 240 g/kW.hr Aspiration: Turbocharged/Water-air Intercooled Fuel System: BYC A Pump/GAC Governor Compression Ratio: 17.3:1 Electrical System (Starter Motor/Alternator): 12V/24V Engine Cooling Fluid Volume: 7.9 L Cooling Method: Water Cooled Packing Details: Dimension: 1100* 800* 1200 mm, G.W: 450 KG For more details and requests, please contact salesperson Frank wechat/whatsapp+8615265755218