Cummins 6BT5.9-GM100 100kw boat auxilliary motor
Mærke / model
Mascus ID
AA686432
Bruttovægt
450 kg
Motor
CUMMINS
Transportmål (LxBxH)
1100 x 800 x 1200 mm
Motorydelse
100 kW (136 hk)
1800
Tilstandsoplysninger/Garanti
1year
Øvrige oplysninger
Cummins 6BT5.9-GM100 – Original from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC), Cummins Joint Venture Plant since 1986, 50% shareholding by Cummins USA. Available for Cummins 6BT5.9-GM100 marine generator with CCS/IMO certificate. Complete Cummins marine auxiliary engine with sea water pump & heat exchanger. If used on vessel board, optional for radiator and fan cooling system. Available for Marine power pack, Marine Gearbox, Propeller, Shaft, etc.. Model: 6BT5.9-GM100 Type: 6 Cylinders in Line Displacement: 5.9 L Bore * Stroke: 102 * 120 Net Weight (with flywheel & alternator): 426 Kg Overall Dimension: 867mm*544mm*988mm Rated Power/Speed: 100 kW/ 1800 rpm Standby Power: 110 kW Low Idle Speed: 1000±50 rpm Fuel Consumption (Running Speed): ≤ 240 g/kW.hr Aspiration: Turbocharged Fuel System: BYC A Pump/GAC Governor Compression Ratio: 17.3:1 Electrical System (Starter Motor/Alternator):12V/24V Lowest Starting Temp Without auxiliary system: -12℃ Engine Cooling Fluid Volume: 9.9 L Ignition Order: 1-5-3-6-2-4 Cooling Method: Water Cooled Packing Details: Dimension: 1100* 800* 1200 mm, G.W: 450 KG For more details and requests, please contact salesperson Frank wechat/whatsapp+8615265755218